29 вересня 2016 р. виповнюється 150 років від дня народження Великого сина українського народу, видатного історика, вченого, суспільно-політичного, громадського діяча Михайла Сергійовича Грушевського (1866-1934), перед величчю якого схиляються всі українці.
13 вересня 2016 р. студенти історики 4 курсу Історико-філософського факультету Київського університету імені Бориса Грінченка разом із керівником Студентського історичного наукового гуртка «Enigma» к.і.н., доцентом кафедри Історії України О.О. Тарасенко відвідали Історико-меморіальний музей Михайла Грушевського (філію Музею історії міста Києва), що розташований у будинку родини Грушевських, який від початку ХХ століття був справжнім осередком і символом українського руху. Це єдина будівля, що вціліла до наших днів від київської садиби Грушевських. Студенти побували в гостинній оселі академіка, поринули в його наукову «лабораторію», світ уподобань, відчули неповторну ауру великої дружньої родини, дізналися про Михайла Грушевського не тільки як про визначного вченого і державотворця, але і як друга, вчителя, люблячого сина, чоловіка і ніжного турботливого батька.
У будинку на вул. Паньківській, 9 мешкав не лише Михайло Грушевський, а також його донька Катерина - історик, етнограф, соціолог; брат Олександр - літературознавець та історик; небіж та учень вченого Сергій Шамрай. У різний час тут мешкали знані представники української науки та культури: академік ВУАН Олекса Новицький, художники Анатоль Петрицький, Василь та Федір Кричевські. В оселі Грушевських бували відомі діячі Центральної Ради, співробітники Історичної секції ВУАН та члени Наукового товариства імені Шевченка. Музей Михайла Грушевського - це меморіальний комплекс родини, яка послужилася українському рухові і музей самого українського руху, на чолі якого упродовж десятиліть стояв його провідник Михайло Грушевський.
Під час екскурсії студенти дізналися про родовід Михайла Грушевського, його гімназійні та університетські студії, про Михайла Грушевського як професора першої на українських землях кафедри історії України у Львівському університету, про історію створення Михайлом Грушевським «Історії України-Руси», про його керівництво Науковим товариством імені Шевченка у Львові та Українським науковим товариством у Києві, про формування історична школи Михайла Грушевського, про його суспільно-політичну та публіцистичну діяльність, про діяльність Михайла Грушевського на чолі новітнього українського парламенту у 1917-1918 роках, про роки життя родини Грушевських на еміграції, про ВУАН-івський період вченого, про «почесне» вигнання Михайла Грушевського, почули спомини про цю надзвичайну людину.
Багатство фактографічного й іконографічного матеріалу, людяна, жива експозиція, неймовірна, неповторна атмосфера Київського музею Михайла Грушевського, аура речей, світлин, музейних композицій зачаровують та вражають. Студенти історики переконалися, що Історико-меморіальний музей Михайла Грушевського запалює пам’ять, серце, розум як символ українського національного відродження, українського духу.
Студенти щиро вдячні за надзвичайно цікаву, змістовну, пізнавальну екскурсію, яку провів провідний науковий співробітник музею Кучеренко Микола Олександрович.
ФОТОЗВІТ:
|
|
|
|
|
|
|