Особливості підготовки докторів філософії на кафедрі філософії та релігієзнавства
Кафедра філософії та релігієзнавства Факультету суспільно-гуманітарних наук здійснює підготовку здобувачів ступеня доктора філософії зі спеціальностей 031 Релігієзнавство та 033 Філософія. Метою освітньо-наукових програм є забезпечення фахової підготовки дослідників шляхом успішної реалізації наукового дослідження, створення умов для розвитку наукового мислення, дослідницької компетентності та самореалізації здобувачів.
Специфіка освітньо-наукових програм підготовки докторів філософії за напрямами «Релігієзнавство» та «Філософія» полягає в поєднанні науково-дослідної та науково-педагогічної підготовки; формуванні професійних компетентностей, необхідних для інноваційної науково-дослідницької діяльності; створенні рівних умов для розробки різних напрямів наукових досліджень, з акцентом на аналітичну складову. Освітні компоненти, що складають ОНП «Релігієзнавство» та «Філософія» є відображенням реальних суспільних потреб і нових професійних вимог, що дозволили максимально розширити можливості професійної самореалізації майбутнього випускника. Основним завданням кафедри філософії та релігієзнавства є формування особистості дослідника, який усвідомлює й захищає систему академічних цінностей та прагне до саморозвитку.
Наукова робота викладачів кафедри спрямована на реалізацію цілей наукового дослідження, формування дослідницької компетентності здобувачів та їх подальшої професійної самореалізації. Навчаючись на ОНП, аспіранти можуть формувати індивідуальну освітню траєкторію через вільний вибір освітніх компонентів відповідно до власних наукових інтересів; реалізовувати академічну мобільність, здобувати неформальну освіту; поєднувати навчання, дослідження, професійну діяльність; обирати тему та наукового керівника, враховуючи власні наукові інтереси, обирати індивідуальну дослідницьку стратегію; а також у взаємодії з викладачами кафедри філософії та релігієзнавства визначати оптимальні методи і технології навчання.
У викладанні переважної більшості навчальних дисциплін викладачі кафедри філософії та релігієзнавства використовують форми і методи, технології навчання, засновані на дослідженнях. А саме: організація гостьових лекцій за участі відомих вітчизняних та зарубіжних науковців; використання на заняттях спеціальних відеоматеріалів чи презентацій з актуальної дослідницької проблематики; залучення останніх результатів наукових досліджень; презентації наукових доповідей на конференціях, залучення аспірантів до участі в наукових проектах, наукових спільнотах, наукових дискусіях для обговорення та опрацювання важливих наукових питань тощо.
Викладання дисциплін забезпечене належними матеріально-технічними засобами, а саме - аудиторії обладнано сучасними мультимедійними комплексами (проектор, комп’ютер, смарт-дошка), доступом до мережі Інтернет, фліпчартами, модульними меблями тощо. Освітнє електронне середовище включає систему електронного навчання (Moodle), Wiki-портал, електронний репозиторій, електронний каталог, сервіси корпоративної електронної пошти, хмарні сервіси Microsoft. Інформаційна підтримка аспірантів забезпечується своєчасним і системним наданням необхідної інформації про конференції, проекти, стажування, зокрема, закордонні, конкурси, різні соціальні заходи та можливість участі в них.
Ряд сервісних послуг надає бібліотека Університету, з-поміж яких – тематичний підбір літератури, редагування списків літератури, підбір журналу для публікації, пошук літератури з теми у Scopus та Web of Science, електронна доставка документів, індексування за УДК.
Для реалізації досліджень та апробації їх результатів створено можливості брати участь у наукових заходах різного рівня (міжнародні наукові конференції, зустрічі з провідними науковцями міжнародного рівня), публікувати результати досліджень у наукових виданнях Університету, зокрема, журнал «Схід» (входить до переліку наукових фахових видань України (категорія Б). Кафедра філософії та релігієзнавства докладає зусиль для долучення аспірантів до міжнародної академічної спільноти, зокрема через реалізацію права на академічну мобільність. Аспіранти є учасниками програми ЄС Еразмус+, напрям Жан Моне – слухачами модулів «Якість вищої освіти та експертний супровід її забезпечення: рух України до ЄС та «Державне – міжнародне – суспільне: європейські цінності»
В межах Університету особливий акцент робиться на залученні здобувачів освіти до наукових досліджень, які проводяться спільно із зарубіжними партнерами, до підготовки грантових заявок, наукових публікацій, організації наукових заходів міжнародного рівня. З-поміж партнерських організацій: Tampere University, Finland, University of Tartu, Estonia, Університет імені Яна Длугоша, Польща (спільні грантові заявки), Chinese Academy of Social Sciences (підготовка колективної монографії); Institute of Foundation Studies, Federal University Otuoke (Nigeria), The Ethiopian Civil Service University, Institute of Leadership and Good Governance (Ethiopia) (підготовка монографій та статей); Analytical Сentre on Globalization and Regional Cooperation (Armenia), Pacific China Friendship Association (Kingdom of Tonga), Centre for Research on Globalization, Canada (співпраця у контексті аналітичного хаба).
Кафедрою філософії та релігієзнавства підписані угоди про співробітництво з провідними вітчизняними науковими та аналітичними структурами, що сприяє практичній реалізації освітньо-наукових програм. Кафедра забезпечує високу академічну і професійну кваліфікацію викладачів, які взаємодіють зі здобувачами на засадах науковості, інноваційності, практичної значущості, принципах довіри та партнерства.
Особливістю ОНП з підготовки доктора філософії є більша вмотивованість здобувачів та індивідуалізація їхніх наукових інтересів, яким багато в чому підпорядковується зміст освіти, а наявність в Університеті профільної докторантури відкриває перспективи для випускників щодо подальших досліджень.
|
|
---|---|
|
|
|
|
|
|
| |
| |
| |
|