26 лютого 2024 року в університеті швейцарського міста Лозанна відбулась наукова конференція, присвячена болючій темі «10 років окупації Криму: наслідки», на якій аналізували проблеми та культурні втрати анексованого Криму й наслідки цього для світової культури.
У конференції взяли участь вчені багатьох організацій та установ світу, зокрема з Лозаннського університету, Цюрихського університету, Бахчисарайського історико-культурного заповідника, Кримського інституту стратегічних досліджень, Базельського університету, Фрайбурзького університету, Київського столичного університету імені Бориса Грінченка, а також Женевського університету. На конференції був присутній заступник Постійного представника України при Відділенні Організації Об'єднаних Націй та інших міжнародних організаціях у Женеві Олег Павлишин.
Київський столичний університет імені Бориса Грінченка представили Olena Aleksandrova, Galyna Sagan, Віталій та Світлана Андрєєви.
Учасники конференції привернули увагу до української позиції щодо Криму, а також надати наукову інформацію про наслідки колонізаційних наративів і практик агресора. Попри міжнародну заборону використовувати археологічні надбання окупованої країни, російські археологи поводяться зухвало й активно проводять незаконні розкопки. Їхні дії порушують не тільки українське законодавство, а й міжнародне право та конвенції ЮНЕСКО.
Науковці говорили про придушення культури корінного населення Криму, спотворення історії на користь великоросійських наративів і зумисне знищення культурної спадщини, про еміграцію кримських татар до Туреччини з початку окупації півострова. Також учені дослідили вплив анексії на глобальну геополітику та роль гуманітарних наук Росії в ідеологічній підготовці анексії Криму. Йшлося й про боротьбу за військову історію Криму в контексті російсько-української війни та інші важливі теми.