Вийшла друком монографія (одноосібна) Срібняка І.В. «Енциклопедія полону: український Aleksandrów» (2018р.)

Срібняк І.В. «Енциклопедія полону: український Aleksandrów»

SribniakI. Encyklopedia jeniectwa: ukraiński Aleksandrów. – Warszawa-Paryż: Międzynarodowy konsorcium naukowo-edukacyjny imLuciena Febvra, 2018. – 88 s. http://elibrary.kubg.edu.ua/id/eprint/24208

У книзі аналізуються умови перебування та основні прояви культурно-освітньої діяльності інтернованих вояків-українців у таборі Александрів (Польща) у 1921 р. На основі використання широкого кола архівних джерел автором було зроблено висновок про те, що таборове повсякдення вояцтва було позначене значними труднощами. Встановлено зокрема, що в перші три місяці інтернування на території табору не підтримувалися належним чином чистота і порядок, що призвело до погіршення санітарно-епідеміологічного стану табору, спричинивши низку захворювань на тиф та інші інфекційні хвороби. Але поступово завдяки зусиллям польських та українських лікарів ситуація в таборі нормалізувалась. В Александрові була заснована ціла низка освітніх, культурно-мистецьких організацій, а також кооператив, що позитивно вплинуло на моральний дух вояцтва. Крім того, навчання в таборових школах, відвідування різноманітних освітніх курсів дозволяли всім бажаючим поповнити запас своїх знань, що було надзвичайно важливим в умовах еміграції з огляду на привнесення в життя інтернованих конструктивного змісту. Культурно-мистецькі організації, а також таборова преса досить успішно виконали надзвичайно важливу місію скріплення національної свідомості вояцтва та зміцнення їх морального духу, що значною мірою дозволило запобігти деструктивним процесам у середовищі інтернованих. Переважна більшість інтернованих українців була готова й надалі витримувати невигоди таборового існування, щиро вірячи в ідеали Української Народної Республіки та неминучість повалення більшовицької влади в Україні.