Екскурсія до ЦДАГО України

23 листопада 2015 р. третій курс істориків Університету імені Бориса Грінченка відвідав Центральний державний архів громадських об'єднань України.

Завітавши до архіву, нас привітно зустріла його директор Бажан Ольга Вікторівна. Привітавшись та познайомившисьОльга Вікторівна провела нас до приймального відділу, де працює її заступник - Красавіна Тамара Миколаївна. Тамара Миколаївна розповіла нам про особливості роботи в архіві. Зокрема, як проводиться процес запитів на пошук документів та інші цікаві подробиці. До нашої уваги було представлено документи Українського штабу партизанського руху, справи репресованих органами ДПУ-НКВС-КДБ у 1920-1950-ті роки громадян, програмні документи з нагородження.

Особливу увагу нас, як у дослідників, викликали картотеки – іменні та тематичні.

Після такого цікавого огляду ми побували у відділі формування НАФ і діловодства. Цей відділ займається координацією діяльності політичних партій і громадських об’єднань України з питань архівної справи і діловодства, організовує роботу, пов’язану з проведенням експертизи цінності документів політичних партій і громадських об’єднань, внесенням їх до складу Національного архівного фонду або вилученням з нього, здійснює діяльність щодо нормативно-правового, науково-методичного та інформаційного забезпечення архівних підрозділів та діловодних служб політичних партій і громадських об’єднань, що зберігають профільні документи, веде роботу з власниками документів особового походження, або уповноваженими ними установами чи особами, щодо передання цих документів на договірних засадах на зберігання до архіву.

Тут ми дізналися як формується новий документальний масив – фонди сучасних політичних партій і громадських об’єднань. Основний склад матеріалів формують протоколи установчих з’їздів, програмні документи (статути, програми, виборчі платформи), матеріали з’їздів та конференцій, протоколи засідань центральних органів, документи обласних, районних і міських організацій, агітаційні передвиборчі матеріали, інформаційні бюлетені пресових служб, друковані видання тощо. Також ми дізнались яким чином проводиться контроль та надходження документів до архіву політичних партій України.
На жаль, в сьогоденні багато партій нехтують передачею документів до архіву, що свідчить про їхню некомпетентність та втрату важливих документів архівом. Це є дуже актуальною проблемою в наш час, адже влада на це не звертає уваги і не впливає на такий хід подій. З 242 партій України лише 11 з них передає документи до архіву.

Але родзинкою нашого походу в архів стала виставка архівних документів до 70-річчя створення Організації Об'єднаних Націй за участі ГДА МЗС України. Для нас, істориків, було дуже приємно та цікаво завітати на таку подію. На виставці були присутні екс-міністри закордонних справ України - Огризко Володимир Станіславович, Тарасюк Борис Іванович, а також академік Смолій Валерій Андрійович - директор Інституту історії України НАН України, доктор історичних наук.

Дуже сподобався виступ Тарасюка Бориса Івановича, який вшанував пам'ять Геннадія Йосиповича Удовенка - екс-міністра закордонних справ України, голови Народного Руху України (з 1999 до 2003 р.), 52-го президента Генеральної Асамблеї ООН (помер 12 лютого 2013 року). На виставці нам показали документальний фільм з архіву ЦДКФФА України ім. Г. С. Пшеничного про те, як зароджувалась ООН і як вперше у світі з'явилась делегація від імені України , а не УСРР за радянської доби. Докладніше про історію ООН виступила Власенко Світлана Іванівна - начальник відділу використання інформації документів. На виставці були також присутні журналісти з відомих нам каналів, зокрема канал "ICTV".

Екскурсія була дуже цікавою та пізнавальною. Ми багато чого дізналися, що знадобиться нам у майбутньому як фахівцям своєї справи. Хочемо подякувати нашому викладачу, кандидату історичних наук, доценту кафедри історії України - Боню Олександру Івановичу та всьому колективу ЦДАГО України за організовану екскурсію.

 

 

Факультет у соціальних мережах